Udgivet
14. februar 2025
Aksel Glyholt fra Nykøbing Falster har gjort noget, som de fleste andre på hans alder ikke engang overvejer: Han har fået sit eget CVR-nummer og er i fuld gang med at bygge sin egen virksomhed, AG Web Studios. Han har altid haft en passion for teknologi og programmering, og nu omsætter han den passion til en professionel karriere.
Allerede som 9-årig begyndte Aksel at eksperimentere med spiludvikling på platformen Roblox. Senere tog han et kursus i webdesign, hvilket banede vejen for hans første kunde, der fik lavet egen hjemmeside.
“Jeg var lige blevet 14 år, da jeg begyndte at rode med webudvikling, og et halvt år senere fik jeg mine første kunder,” fortæller Aksel Glyholt.
Aksel ønskede at registrere sin virksomhed, så snart han fyldte 15, men bureaukratiet satte en kæp i hjulet. Du skal være fyldt 18 år for selv at kunne registrere et CVR-nummer.
“Det var planen at starte med et CVR-nummer, da jeg fyldte 15, men der var mange problemer med ansøgningsprocessen. Vi blev faktisk afvist første gang, fordi vi manglede information,” siger han.
“Det er en lang proces, hvor man skal igennem familieretshuset, og det er besværligt at finde den rette information.”
AG Web Studios fokuserer på at lave hjemmesider og designe digitale løsninger. Aksel tilbyder både WordPress-løsninger og skræddersyet udvikling fra bunden. Han mener, at han har en fordel i markedet:
“Jeg kan tilbyde billigere priser, fordi jeg bor hjemme og ikke har de samme udgifter som store bureauer. Derudover har jeg en mere personlig kontakt med mine kunder, hvilket mange sætter pris på,” forklarer han.
Aksel mener også, at hans fleksibilitet adskiller ham fra konkurrenterne.
“Mange store virksomheder binder kunderne i lange kontrakter. Jeg tilbyder løsninger, hvor de selv har ejerskab og fuld frihed. Det er noget, mange efterspørger.”
Som førsteårs elev på HTX bruger Aksel også det nye iværksætterlaboratorium ILab på CELF.
“Jeg har fået rigtig meget hjælp der, blandt andet omkring økonomi. Jeg har også fået sparring fra Business Lolland-Falster, hvilket har været en stor hjælp,” siger han.
ILab er et unikt initiativ i Danmark, og Aksel ser stor værdi i det.
“Jeg synes, det er superpositivt, at der findes et sted, hvor unge iværksættere kan få vejledning. Det giver en tryghed og gør det nemmere at tage springet som selvstændig.”
Selvom Aksel nu har sit CVR-nummer, mener han, at processen burde være lettere for unge.
“Jeg forstår ikke, hvorfor det skal være så besværligt. Der er sikkert mange andre unge, der har gode ideer, men som aldrig kommer i gang, fordi det er så kompliceret. Det burde kunne gå hurtigere,” siger han.
Aksel Glyholt er et eksempel på, at alder ikke behøver at være en begrænsning for at drive virksomhed. Med sit talent, sin vedholdenhed og sin nytænkning har han allerede bevist, at han er en iværksætter med en lys fremtid.
Udgivet
14. februar 2025