Luftfoto af Maribosøerne

Om os

Medlemmer af repræsentantskabet


Repræsentantskabet er sammensat af 44 generalforsamlingsudpegede medlemmer, 10 bestyrelsesudpegede medlemmer, 12 kommunalt udpegede medlemmer (6 fra hver af de 2 kommuner) og 2 borgmestre.

Generalforsamlingsvalgte repræsentantskabsmedlemmer:

For perioden 2022-2024

  • Allan Aaskov, Lollands Bank
  • Andreas Hermansen, Viah
  • Benny Esmann Jensen
  • Cecilie Jenstoft Tobiasen, Crispy Food
  • Ebbe Frahm, 2010 Vin & Velsmag
  • Gert Klitgaard, Johs. Mertz
  • Gustav Erik Reventlow von Rosen, Rudbjerggård Gods
  • Ingolf Stenstrup Larsen, Nordea
  • Jacob Goldbeck, Rask El Service
  • Jakob Søndergaard Nielsen, Metalcolour
  • Karsten Juhl, Lalandia
  • Kenneth Hansen, Sydbank
  • Kim Larsen, Erhvervspark Lolland
  • Lars Stuckert, Advodan Lolland-Falster
  • Lene Bång Jensen, Lev-Vel Hjemmepleje ApS
  • Merete Olsen-Kludt, Casa Living/Boligmagasinet
  • Michael Bang, CELF
  • Ole Frydkjær Petersen, Kuszon Zolutions
  • Ole Sloth, Lolland-Falsters Folketidende
  • Peter Dan Petersen, Nakskov handel og erhverv
  • Peter Flensted, Sax Trans
  • Thomas Henckel, aage maagensen

For perioden 2021-2023

  • Axel Castenschiold, Pandebjerg Gods
  • Bo Rasmussen, Garant v/ Bo Rasmussen
  • Finn Fjeldhøj, MAN Energy Solutions
  • Flemming Jørgensen, Nordea
  • Hanne Nielsen, FH Lolland-Falster
  • Henrik Gottfredsen, Marielyst Gokart & Paintball Center
  • Henrik Høegh
  • Jan Koch, EAST Logistics
  • Jan Sørensen, MSE
  • Johnny A. Hansen, Idebyg
  • Kenneth Grunow, Grunow Development
  • Kim Pajor, Pajor Reklamebureau
  • Martin Andersen, Andersen, Statsautoriseret revisionsaktieselskab
  • Mia Frederiksen, Troels Jørgensen
  • Morten Ammentorp, Advokatfirmaet Drachmann
  • Rikke Cora, ETN Arkitekter
  • Stine Grønnemose, Alfa Laval
  • Therese Stein Brorsen, Provi
  • Thomas Madsen, Scan Con
  • Ulla Schaltz, Museum Lolland-Falster
  • Ulrik Theophil Jørgensen, Søllestedgaard
  • Vita Kragh Nielsen, Erhvervsservice International

Bestyrelsesvalgte repræsentantskabsmedlemmer for perioden 2021-2023:

  • Anne-Mette Elsborg, PJ Diesel
  • Bo Jørgensen, BO-HUS
  • Christoffer Knuth, Knuthenborg
  • Kim Frimann, Frimann Biler
  • Kim Rahbek Hansen, Falsters Kyst
  • Tina Larsen
  • Martin Skibsted, Skibsted Ejendomme
  • Peter Engberg
  • Rikke Fabienke, Skjørringe Gods
  • Susanne von Rosen, Rudbjerggaard Gods

Kommunalt udpegede repræsentantskabsmedlemmer for perioden 2023-2026:

Guldborgsund Kommune

  • Guldborgsund Kommune
  • René Christensen
  • Ole K. Larsen
  • Annemette S. Johnsen
  • Britta Lange
  • Peter Bring-Larsen
  • Johannes Kristensen
  • Borgmester Simon Hansen har fast sæde i den kommunale valgperiode

Lolland Kommune

  • Vibeke Grave
  • Steffen Rasmussen
  • Muj Berisha
  • Henrik Jacobsen
  • Jesper Volmer 
  • Merete Meyer
  • Borgmester Holger Schou Rasmussen har fast sæde i den kommunale valgperiode