Udgivet
8. oktober 2025
Engestofte Gods var torsdag den 2. oktober ramme for den årlige udviklingskonference arrangeret af Sjællands Udviklingsalliance. Emnet var Femern Bælt-tunnelen som motor for vækst i Region Sjælland og i særdeleshed på Lolland-Falster.
Mere om selve konferencen i et kommende opslag – for på Udviklingskonferencen 2025 kom direktør Lars Petersson fra SJF Bank med en fantastisk nyhed, mens han var på scenen:
Banken donerer 500.000 kr. til Business Lolland-Falster.
Lars Petersson, direktør, SJF Bank:
“Der skal gode intentioner, vilje, samarbejde og også penge til at skabe udvikling. Vores donation er bankens måde at gå foran og bidrage til udviklingen på Lolland-Falster. Jeg synes, at alle store danske virksomheder har et ansvar for at bidrage de steder, hvor de er. Jeg håber især, midlerne kan bruges til at markedsføre området og skabe muligheder for unge mennesker.”

Vi er i Business Lolland-Falster utrolig glade for donationen og for opbakningen:
Kim Rahbek, bestyrelsesformand, Business Lolland-Falster:
“Vi siger tusind tak for donationen. Det er en meget positiv nyhed, som vil styrke vores arbejde og gavne den videre erhvervsudvikling på Lolland-Falster. Vi skal nok sørge for, at pengene kommer ud og arbejde til gavn og glæde for fællesskabet på Lolland-Falster.”
Igen et stærkt eksempel på, at når vi er Fælles om Lolland-Falster, så kommer vi længere sammen.
Udgivet
8. oktober 2025