Kom godt i gang med at ”tale AI”

Forestil dig, at du har en assistent, der aldrig sover, altid er klar til at hjælpe og kan besvare næsten ethvert spørgsmål. Det er ikke en drøm – det er ChatGPT.

På dette halvdagskursus tager vi dig i hånden og guider dig gennem de første skridt med ChatGPT. Du behøver ikke at være teknisk ekspert; vi starter fra bunden og bygger din selvtillid op, så du kan bruge AI som en naturlig del af din hverdag.

Hvad får du ud af kurset?

  • En forståelse af, hvad ChatGPT er, og hvordan det kan hjælpe dig i dit daglige arbejde.
  • Praktisk erfaring med at “tale AI” og få brugbare svar.
  • Tips og tricks til at få mest muligt ud af ChatGPT.
  • Introduktion til 10 AI-værktøjer, der kan hjælpe dig i din hverdag.
  • Mod på at udforske AI-verdenen yderligere.

Hvem er kurset for?

Kurset er for dig, der er nysgerrig på AI og ønsker at lære, hvordan ChatGPT kan integreres i dit arbejde – uanset om du arbejder med kommunikation, administration, kundeservice eller noget helt fjerde.

Praktisk info:

  • Varighed: Tre timer om formiddagen.
  • Forudsætninger: Ingen tidligere erfaring med AI nødvendig.
  • Medbring: En bærbar computer og en ChatGPT+ konto (vi sender en guide før kurset).

Underviser:

Lars Hajslund fra Be Better Academy – en sand AI-entusiast, der har hjulpet hundredvis af virksomheder med at forme deres tanker omkring AI i hverdagen.

Hvis du ønsker at kombinere kurserne Kom godt i gang med at ”tale AI” og “Bliv skarpere på at ”tale AI” – begyndere om formiddagen og øvede om eftermiddagen – er det selvfølgelig også en mulighed.

TID

3. september 2025

08:15 - 11:30

STED

Scandinavian Impact Sukkerfabrikken 26, Sakskøbing

Pris

Medlemmer: Gratis for medlemmer
Ikke-medlemmer: 895 ex. moms

Tilmeld