Udgivet
26. juni 2025
En ny analyse fra Rambøll viser, at anlæg og drift af European Energys PtX-anlæg og tilhørende sol- og vindenergi i Nakskov på Lolland-Falster vil skabe et stort antal lokale arbejdspladser.
Analysen konkluderer, at PtX anlægget vil skabe op mod 3.810 årsværk i anlægsfasen og 155 fuldtidsstillinger heraf op mod 140 lokale jobs, når anlægget går i drift.
“Vi er enige i, at der er et stort potentiale for jobskabelse. Det gælder både under opførelsen og på længere sigt i driften. Projekter som dette kan blive en vigtig drivkraft for lokal beskæftigelse og udvikling på Lolland-Falster,” siger Lotte Lindeloff, Chef for Projektudvikling i European Energy’s PtX-afdeling.
Ifølge Mikkel Wesselhoff, direktør i Business Lolland-Falster, er Lolland-Falster godt rustet til opgaven.
“Rapporten fra Rambøll dokumenterer, at der bliver skabt mange lokale arbejdspladser. Det er vi glade for, og vi er overbeviste om, at vi i tæt samarbejde med kommunerne og European Energy kan finde den efterspurgte arbejdskraft,” siger Mikkel Wesselhoff.
European Energy har købt 12 hektar jord, og her vil den globale energivirksomhed etablere et af verdens største Power-To-X anlæg til produktion af e-metanol. Projektet i Nakskov er stadig under udvikling, og der arbejdes aktuelt med miljøvurderinger og lokalplaner for både energianlæggene og selve PtX-anlægget.
”Det er derfor for tidligt at melde en præcis tidshorisont ud,” siger Lotte Lindeloff, European Energy.
PtX-projektet i Nakskov vil kræve en bred vifte af kompetencer både under opførelsen og i den efterfølgende drift. Der bliver behov for alt fra faglærte håndværkere til højtuddannede specialister.
Ifølge European Energy vil projektet især efterspørge tekniske og håndværksmæssige profiler.
“Vi kommer til at få brug for folk med tekniske og håndværksmæssige kompetencer f.eks. elektrikere og maskinmestre. Det kan også være civilingeniører eller andre med akademiske uddannelser,” siger Lotte Lindeloff, European Energy.
Det er ikke kun driftspersonale og teknisk arbejdskraft, der bliver nødvendigt. Under anlægsfasen vil der være behov for et stort antal medarbejdere i bygge- og entreprenørbranchen. Her har Lolland-Falster et relativt højt lokalt potentiale, særligt på grund af erfaringer fra store anlægsprojekter som Femern Bælt-tunnelen.
”De store bygge- og anlægsprojekter på Lolland-Falster, med Femern Bælt-tunnelbyggeriet som det største, har gearet de lokale bygge- anlægs- og entreprenørvirksomheder til at håndtere store anlægsprojekter som f.eks. det planlagte anlæg i Nakskov. Derfor er vi sikre på, at lokale virksomheder vil være klar til at løse opgaver her,” siger Mikkel Wesselhoff.
Samtidig vurderer European Energy, at projekterne også vil stimulere efterspørgslen i følgeerhverv.
“Store anlægsprojekter som dette skaber typisk også aktivitet uden for selve byggepladsen f.eks. hos lokale håndværkere, leverandører, butikker og servicevirksomheder. Vi forventer, at projektet vil give et løft til lokaløkonomien, både under byggeriet og når anlægget er i drift,” siger Lotte Lindeloff, Chef for Projektudvikling i European Energy’s PtX-afdeling.
Dermed peger projektet ikke kun på nye grønne job, men også på en bred lokal økonomisk dynamik, der kan styrke beskæftigelsen på tværs af brancher og uddannelsesniveauer.
Efterspørgslen på kvalificeret arbejdskraft er en opgave, som Business Lolland-Falster er klar til at løfte sammen med European Energy og Lolland Kommune.
Mikkel Wesselhoff peger på de gode erfaringer fra tidligere megaprojekter på Lolland-Falster, og det giver et godt udgangspunkt for at løse opgaven.
“Vi har stor erfaring med at rekruttere kvalificeret arbejdskraft til Lolland-Falster. Der er blandt andet tiltrukket over 3.000 medarbejdere til Femern Bælt-byggeriet og mange til Vestas og andre industrivirksomheder gennem de seneste år,” siger Mikkel Wesselhoff.
Rekrutteringsstrategien skal være både lokal og international.
“Der er mangel på kvalificeret arbejdskraft i hele Danmark og også på Lolland-Falster. Derfor vil en del af rekrutteringen ske internationalt, og det har vi gode erfaringer med. Vi har også cirka 5.000 borgere, der hver dag pendler ud af landsdelen, og der ligger også en rekrutteringsmulighed her,” siger Mikkel Wesselhoff.
En af de centrale anbefalinger i Rambølls analyse er, at realiseringen af det fulde lokale beskæftigelsespotentiale afhænger af et tæt samarbejde mellem Lolland Kommune, Business Lolland-Falster og European Energy.
Det er et samarbejde, der allerede er i gang.
“Rapportens anbefaling om, at European Energy, Lolland Kommune og Business Lolland-Falster med fordel kan etablere et samarbejde, er vi helt enige i. Det har vi allerede i dag, og det er netop et sådant samarbejde, der er nøglen til at løse de udfordringer, der måtte være, når store virksomheder skal etableres i vores område,” siger Mikkel Wesselhoff, adm. direktør Business Lolland-Falster.
European Energy ser frem til et tæt samarbejde.
“Vi har en fin dialog med Lolland Kommune og Business Lolland-Falster om at kunne sikre den nødvendige lokale arbejdskraft, der matcher behovene for at kunne gennemføre projektet,” siger Lotte Lindeloff, European Energy.
European Energy er parat til at gå forrest.
“I stedet for at blive ved med at diskutere, om det var hønen eller ægget, der kom først, bidrager vi gerne til at stimulere et beskæftigelsesudbud på Lolland. Vi tror nemlig på, at et udbud også vil bidrage til at skabe en efterspørgsel,” siger Lotte Lindeloff, European Energy.
Udgivet
26. juni 2025